تکنولوژی نانو در صنعت سنگ

Home » مقاله » تکنولوژی نانو در صنعت سنگ

تکنولوژی نانو در صنعت سنگ


ضدآب، ضد باکتری و قارچ بودن، ضد فرسایش، مقاومت در برابر ضربه و زلزله، ضد لک، خود تمیز شونده و ضد اسید و خوردگی از مزایایی است که فنآوری نانو می‌تواند در سنگهای فرآوری تولید شده ایجاد کند.

نخستین بار در کشور از فناوری نانو در تولید سنگ طبیعی ساختمانی در اصفهان استفاده شد. ضدآب، ضد باکتری و قارچ بودن، ضد فرسایش، مقاومت در برابر ضربه و زلزله، ضد لک، خود تمیز شونده و ضد اسید و خوردگی از مزایایی است که فنآوری نانو می‌تواند در سنگهای فرآوری تولید شده ایجاد کند.

شیخ زین الدین رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: فنآوری نانو بر روی سنگهای طبیعی اعمال شده و می‌تواند در کارخانجات تولید سنگ استفاده شود. یکی از فعالان اقتصادی در صنعت سنگ با بیان اینکه ۲۷درصد از ذخایر سنگ جهان در ایران قرار دارد گفت: با وجود این درصد بسیار کمی از صادرات سنگ دنیا در اختیار کشور ما قرار دارد.

معاجزی افزود: در گذشته در مصالح ساختمانی مانند کاشی، چوب، فولاد و بتن از فناوری نانو استفاده شده بود اما این فناوری بر روی سنگ پس از سه سال تحقیق و آزمایش و با ۱۰ میلیارد ریال هزینه ۱۰۰ درصد در کشور بومی سازی شد. او با اشاره به اینکه مقاومت در برابر سرما، گرما و یخ‌زدگی، سهولت در نظافت سطوح، نارسانای حرارت و برودت و در نتیجه صرفه‌جویی ۵۰درصدی در مصرف انرژی ساختمان‌ها دیگر مزایای فنآوری نانو در سنگ است افزود: سنگها از کانیهای ریز و یا درشت بلور و یا هر دو تشکیل شده است که این ساختار نه چندان همگن از هم گسیختگی سنگ را سرعت می‌بخشد.

معاجزی با بیان اینکه ۵۰درصد از کارخانجات سنگ کشور در استان اصفهان قرار دارد افزود: هم اکنون بیش از ۲ هزار واحد سنگبری در اصفهان وجود دارد که ‌هزار و ۷۰۰ مورد آن فعال است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *